Poviseptin Scrub


Dokun Yenilensin | 10 Şubat 2013 Pazar, 10:00
Etiket:

Poviseptin Scrub bakterisit, virüsit, fungusit olarak cilt ve mukoza dezenfeksiyonunda kullanılır. Antiseptik etkisi bünyesinde bulunan iyot'tan gelmektedir. Polivinil pirolidon iyot kompleksi'nin bünyesinde bulunan iyot yavaş ve tedrici olarak serbest kalarak antiseptik etkiyi sağlar.
0 Yorum Bu yazı 28.456 kere listelenmiştir.

%7.5 Povidon İyot 1000ml
El ve cilt temizleyici antiseptik sıvı sabun 
pH 5.5
 
TIBBİ ÖZELLİKLERİ
Poviseptin Scrub bakterisit, virüsit, fungusit olarak cilt ve mukoza dezenfeksiyonunda kullanılır. Antiseptik etkisi bünyesinde bulunan iyot'tan gelmektedir. Polivinil pirolidon iyot kompleksi'nin bünyesinde bulunan iyot yavaş ve tedrici olarak serbest kalarak antiseptik etkiyi sağlar. Formülünde bulunan deterjan, yüzey aktif özelliği ile antiseptik etkiye yardımcı olur. Leke bırakmadan su ile temizlenebilir.
 
Kullanım Alanları:
Cerrahi ve hijyenik el ve cilt antisepsisinde, ameliyat sahasının hazırlanmasında kullanılır. Tıbbi cihaz ve alet dezenfeksiyonunda kullanılır.
 
Kullanım Şekli ve Dozu:
Sulandırılmadan olduğu gibi tatbik edilir. 
1. Cerrahi El Antisepsisi: Eller ve dirseklere kadar kollar su ile iyice ıslatılır. Yaklaşık 5 ml Poviseptin Scrub sıvı sabun ele dökülür ve 5 dakika boyunca el ve dirseklere kadar kollar ovuşturulur. Cerrahi el antisepsisinin EN 12791 Cerrahi El Antisepsisi standardına uygun yapılması önerilir. En iyi köpük oluşumu için damla halinde su verilir. Akan suyun altında durulanır. Yıkama işlemi 5 dakika boyunca tekrarlanır. 
2. Hijyenik El Antisepsisi: Takriben 5 ml. sıvı sabun ellere dağıtılır. Köpüğün oluşması için biraz su ilave edilir. EN 1500 standardına göre hijyenik el yıkama kurallarına uygun olarak eller köpükle iyice yıkanır. 1 dak boyunca yıkama işlemi tekrar edilir. Yıkama işlemi süresince eller ıslak tutulmalıdır.  
3. Ameliyat Bölgesinin Antisepsisi: Ameliyat alanı su ile nemlendirilir. Poviseptin Scrub sıvı sabun (yak. 20 cm²’ye 1ml) dökülür. 5 dakika ovulur. Su ile ıslatılmış sterilize gazlı bez ile 5 dakika ovulur ve kurulanır. Ardından Poviseptin çözelti (Poviseptin Scrub’tan farklıdır) cerrahi antisepsi sağlanacak şekilde alana uygulanır. Kurumaya bırakılır.
 
Uyarılar/Önlemler:
Poviseptin çözelti aşırı iyot absorbsiyonuna neden olabileceği için ileri derecede yanık veya derinin herhangi bir yolla tahrip olduğu geniş alanlarına uygulanmasından kaçınılmalıdır. Uzun süreli ve geniş yüzey üzerindeki kullanımında manifest hipertiroid durum gösteren, özellikle dekompoze kalp yetersizliği olan hastalarda, hamile kadınlarda ve memedeki çocuklarda dikkatle ve doktor gözetiminde  kullanılması gerekir. Bu durumda hipertiroid hastaların ve ayrıca memedeki çocukların tiroid fonksiyonu gözlenmelidir. Nontoksik nodüler guatırda kullanılmamalıdır.
Poviseptin haricen kullanılır, göze uygulanmamalıdır.
Aşırı iyot absorbe olabileceğinden, açık yara üzerinde uygulanmasından kaçınılmalıdır.
İyoda duyarlı kişilerde alerjik reaksiyonlar görülebilir.
 
ETKİ MEKANİZMASI VE SPEKTRUM:
Poviseptin Scrub; Geniş etki spektrumuna sahiptir. Hücre duvarına penatre olan iyot oksidatif yolla bakterilerde elektron transportunu bozar. Gram pozitif ve negatif mikroorganizmalar üzerine bakterisidal etkileri vardır. Mikrobakteriler, mantarlar ve virüslere karşı aktivite gösterirler. Ayrıca MRSA ve VRE’ler gibi yeniden önem kazanan bakterilere karşı oldukça güçlü aktiviteye sahiptir.
 
Saklama Koşulları:
25 °C’nin altındaki oda sıcaklığında ağzı sıkıca kapatılarak ve ışıktan koruyarak saklayınız. Çocukların göremeyeceği, erişemeyeceği yerlerde ve ambalajında saklayınız. Sadece eczanelerde satılır.


Facebook'ta Desteğinizi Bekliyoruz!

Detaylı Arama

Yorumlar

Yorum Ekle
 
Henüz bir yorum yapılmamış!


Popüler Etiketler


DOKUN YENİLENSİN
 • Altecidal Scrub
  Altecidal Scrub, bakterisit, virüsit, fungusit olarak cilt ve mukoza dezenfek...
 • Poviseptin Çözelti
  Geniş spektrumlu bakterisit, virüsit, fungusit etkisi ile cilt ve mukoza anti...
 • Altecidal Liquid
  Altecidal Liquid cilt ve mukoza üzerine topikal uygulamalar için kullanıma ha...
 • Octecidal Liquid
  Octecidal Liquid cilt ve mukoza üzerine topikal uygulamalar için kullanıma ha...
 • Chlorhexidal Scrub
  Klorheksidin biguanid yapılı topikal olarak kullanılan bir antiseptik ve deze...