Dokun Yenilensin Güvenlik İlkesi

Bu belge, DOKUN YENİLENSİN'in güvenlik ilkesini açıklamaktadır.

Aşağıdaki kurallara dikkat ederek sadece DOKUN YENİLENSİN’de değil, tüm internet sitelerinde güvenle alışveriş yapabilirsiniz.

İnternet üzerinden kredi kartı ile alışveriş, kurallarına uygun yaparsanız gerçek alışveriş kadar güvenlidir. Nasıl gerçek hayatta aldığınız parayı sayıyorsanız, sahte olup olmadığına bakıyorsanız, bankamatik kartınız sıkıştığında şifrenizi banka personeli dâhil kimseye söylemiyorsanız, internette de bazı kurallara uyarsanız sorun yaşamazsınız.

Kredi kartı bilgilerinizin çalınması ihtimaline karşı bankanızın "Sanal Kart" hizmetinden yararlanabilirsiniz.

Sanal Kredi Kartı Nedir?

Bankanızın internet şubesinden kolayca yaratabileceğiniz, gerçekte var olmayan ama alışveriş için gerekli olan kredi kartı numarası, son kullanma tarihi, güvenlik kodu gibi bilgilere sahip olan ve limitini anında değiştirebildiğiniz ve "limit aşımı" olmayan bir karttır.

Sanal Kartları Güvenli Yapan Nedir?

Çok basit bir mantıkla kredi kartınızın limiti yoksa kimse o karttan para çekemez. İnternetten alışveriş yapacağınız zaman;

  • Bankanızın internet şubesine girip sanal kartınızın limitini alışveriş tutarı kadar belirlersiniz.
  • Bu sanal kart bilgilerini kullanarak alışveriş yaparsınız.
  • Alışveriş tamamlandıktan sonra yine internet şubesinden limitinizi sıfırlarsınız.

Böylece gerçek kart bilgilerinizi kullanmadığınız için gerçek kartınız korunmuş olur. Sanal kartınızın bilgileri ise kötü ellere bile geçse limiti yetersiz olacağı için kullanılamaz. Sanal kartla ilgili daha detaylı bilgi ve sorularınız için bankanızdan yardım alabilirsiniz.

Diğer dikkat etmeniz gereken noktalar

1) Ödeme sayfaları şifreli mi?

Şifreleme işlemini işlem yaptığınız site sağlamakla yükümlüdür. DOKUN YENİLENSİN kredi kartı sayfaları şifrelidir.

Bir sayfanın şifreli olduğundan emin olmak için:

  • Adres kısmının http değil, https ile başladığından emin olun.
  • Tarayıcı programınızın (Internet Explorer gibi) en altında bir kilit işareti olması gerekir. Bu kilide tıkladığınızda sitenin güvenlik sertifikası bilgileri yer alır.
  • Güvenlik sertifikasında herhangi bir sorun varsa tarayıcı programınız sizi uyaracaktır.

Çoğu site için kredi kartı bilgilerinizin aktarıldığı sayfaların şifreli olması yeterlidir. Şifreleme işlemi siteye ek yük getirdiği için çoğunlukla sadece ödeme kısımları şifrelidir.

2) Doğru sitede miyim?

Kötü niyetli kişiler sahte e-posta ya da MSN mesajları ile sizi görünümü aynen taklit edilmiş farklı bir siteye yönlendirebilirler. Adres kısmında doğru adres olduğundan emin olun. Hatta daha da emniyetli davranmak için bu mesajlardaki adreslere tıklayarak değil, her zaman girdiğiniz şekilde elle giriş yapın.

“Güvenli alışveriş” ve “kişisel bilgilerin gizliliği” esas alınarak DOKUN YENİLENSİN altyapısı, başta SSL teknolojisi olmak üzere ileri en güvenilir iletişim protokolleri kullanılarak geliştirilmiştir.

Bu nedenle, DOKUN YENİLENSİN alışverişlerinizde kullandığınız kredi kartı bilgileriniz bilgisayarınızda 128 bit’lik şifrelenme sistemi ile otomatik olarak şifrelendirilir ve bankanıza bu şekilde gönderilir. Yani kredi kartı numarası ve şifre bilgileriniz yalnızca bilgisayarınız ve bankanız arasında görüntülenebildiğinden, yetkisiz kişilerce izlenemezken, aynı zamanda sistemlerimiz tarafından da saklanmamaktadır.

DOKUN YENİLENSİN'de Kredi Kartları Güvenliği Nasıl Sağlanır?

Kredi kartı bilgileriniz tarafımızda kayıtlı tutulmadığı için, kart bilgilerinize kimse ulaşamaz. DOKUN YENİLENSİN, Türkiye'nin en yaygın çevrimiçi ödeme altyapısı Garanti e-ticaret Sanal POS sistemini kullanmaktadır. Kredi kartı bilgileriniz SSL şifreleme teknolojisi sayesinde bankaya ulaşır. Ödemeniz, Garanti Bankası'nın Güvenli Ödeme Sayfası diye tanımladığı sistemle, direk kendisi tarafından ''Garanti Bankası-Kredi Kartı İle Ödeme Arayüzü'' ile tahsil edilir. Kartla ilgili hiçbir bilgi site tarafından görüntülenemediğinden ve kaydedilmediğinden, -DOKUN YENİLENSİN dâhil- üçüncü şahısların herhangi bir koşulda bu bilgileri ele geçirmesi engellenmiş olur.

İletişim güvenliği:

DOKUN YENİLENSİN sistemi ile kullanıcı bilgisayarı arasında gerçekleşen bilgi alışverişi aşağıda listelenen sayfalarda günümüz elektronik ticaret standardı kabul edilen 128 bit SSL şifreleme ile şifrelenerek gerçekleşmektedir. SSL şifreleme kullanılan sayfalar aşağıdaki gibidir:

  • Kullanıcı girişi sayfası (login.aspx)
  • Kullanıcı hesabı düzenleme sayfası (myinfo.aspx)
  • Sipariş sayfaları (shipping.aspx, billing.aspx, options.aspx, payment.aspx)

Önemli Not: Kullanılan SSL şifreleme kullanıcı bilgisayarı ve DOKUN YENİLENSİN sistemi arasında gönderilen verilerin şifrelenerek korunmasını sağlar. Ancak SSL şifrelemenin tam olarak gerçekleşmesi için kullanıcının kullandığı internet tarayıcısı 128 bit SSL şifrelemeyi desteklemelidir. Güncel internet tarayıcılarının tümü (Internet Explorer 5+, Firefox 1+, Opera 1+, ...) bu hizmeti desteklemektedir.

Kullanıcı SSL şifrelemesinin aktif olduğunu kontrol etmekle yükümlüdür. SSL şifreleme etkin olan sayfalarda tarayıcının sağ alt köşesinde sarı bir kilit görünür. Bu kilit görseline tıklanarak sitenin SSL sertifikası incelenebilir.

Önemli Not: Kullanıcı hiçbir şekilde kişisel veya finansal bilgilerini e-posta ya da telefon yoluyla DOKUN YENİLENSİN'na bildirmemelidir. Bu şekilde bir talep gelir ise lütfen sizden kişisel veya finansal bilgilerinizi DOKUN YENİLENSİN adına talep eden kişiyi DOKUN YENİLENSİN’na bildiriniz.

Bilgilerin saklanması:

DOKUN YENİLENSİN kullanıcıya ait finansal bilgileri sistemlerinde saklamamaktadır. Sipariş kredi kartı ile gerçekleşiyor ise kullanıcının girmiş olduğu kredi kartı bilgileri SSL şifreleme ile şifrelenerek DOKUN YENİLENSİN sistemine iletilir. Hiçbir şekilde kaydı tutulmayan bilgiler yine SSL üzerinden kredi kartı tahsilâtını yapan banka sistemine iletilir.

DOKUN YENİLENSİN’de güvenlik sertifikası olarak Comodo firmasının Essential SSL Certificate ürünü kullanılmaktadır. Alışveriş yaparken, gönderdiğiniz bilgilerin şifrelendiğini sayfanın Internet adresinin "http"den "https"e dönüşmesinden anlayabilirsiniz. Ayrıca Internet Explorer kullanıyorsanız altta sağda bir kilit resmi, Firefox kullanıyorsanız ise altta solda bir anahtar resmi görürsünüz.

DOKUN YENİLENSİN, hastane, yara ve yanık bakım ürünleri ticaretini güvenli ve rahat bir şekilde gerçekleşmesi için tasarlanmıştır. Şirketimizin ilk amacı, müşterilerimize güvenli, rahat ve hızlı bir alışveriş olanağı sunmaktır. Bu rahatlığı ve güvenliği sağlamak için Comodo tarafından SSL ve Garanti Bankası tarafından sağlanan set sertifikası vardır. Bu sertifikalar sayesinde üçüncü şahıslar tarafından bilgilerinizin görülmesi engellenmiştir. DOKUN YENİLENSİN’de alışverişinizi yaparken girdiğiniz kredi kartı bilgilerinin gizliliği ve bütünlüğü, 128 bitlik SSL şifreleme teknolojisiyle sağlanır. SSL, halen dünyada en yaygın olarak kullanılan şifreleme teknolojisidir.

SSL güvenlik alanında gönderdiğiniz bilgiler, çözülmesi imkânsız olan bir kodlama sistemiyle şifrelenir. Girdiğiniz bilgiler önce şifrelenmiş ve diğer kişiler tarafından okunması imkânsız bir bilgiye dönüştürülür. SSL özel ve kamusal kullanım için anahtarlar içeren patentli bir algoritma kullanır. Sunucu, web tarayıcınıza mesajları şifrelemesini sağlayan kendi kamusal anahtarını gönderir. Bu kamusal anahtarın şifrelemekte kullanılmasına rağmen, bu şifreler üçüncü şahıslar tarafından kesinlikle çözümlenemez. Sadece sunucudaki özel anahtar şifre çözme yetkisine sahiptir.

SSL güvenlik alanı sayesinde, girmiş olduğunuz sitenin (gerçekten girmek istediğiniz site) olduğundan da emin olabilirsiniz. Bir üçüncü kişi, girmek istediğiniz sitenin özel anahtarına bir şekilde ulaşmış ve yanlış bir kamusal anahtar üzerinden siteye erişim çabalarını yönlendirmiş olabilir. SSL, web sörfçülerinin ve sitelerinin kimliklerini tescil etmek gibi bir işleve de sahiptir. Sonuç olarak SSL kullanan bir sitede verilerin güvenli bir şekilde aktarıldığından tamamıyla emin olabilirsiniz.

Bir sanal mağazanın, Comodo şirketinden SSL teknolojisi alabilmesi, ancak bu kuruluşun ayrıntılı incelemelerinden sonra mümkün olabilmektedir. DOKUN YENİLENSİN’de Comodo firmasının SSL teknolojisi kullanılmaktadır.

Üyelik bilgileriniz sadece DOKUN YENİLENSİN’in yetki verdiği çalışanları tarafından, kredi kartı bilgileriniz ise sadece Garanti Bankası tarafından kontrol edilmektedir. Mağazamızda tüm bankaların VISA, MASTERCARD kredi kartları geçerlidir. Kredi kartı bilgileriniz hiç bir şekilde DOKUN YENİLENSİN çalışanları tarafından görülmemektedir.

Alışveriş işlemlerinizin yürütüldüğü sunucular (server) ve diğer donanımlar, güvenilirlikleri sürekli test edilmekte olan güvenlik duvarlarına (firewall) ve ağ güvenlik sistemlerine sahiptir. Bu, donanımlar aynı zamanda en güvenli yazılımlarla çalıştırılırlar.

DOKUN YENİLENSİN kişisel bilgilerinizi, kart numarası ve şifrelerinizi kayıt etmez, saklamaz. Sitemizden vereceğiniz her siparişi oluşturma aşamasında kart bilgilerini yeniden girmenizin nedeni budur.

Internet Explorer 7.0 ve üzeri bir tarayıcı kullanıyorsanız, adres çubuğunuz firma bilgisiyle birlikte aşağıdaki yeşil renkte görünür. Diğer tarayıcıların güncel sürümlerinde adres çubuğunun görünümü farklıdır.

Bu belgede bulunan bilgiler DOKUN YENİLENSİN'in güvenlik ilkesini bildirmektedir. DOKUN YENİLENSİN kullanıcıları bilgilendirmek koşulu ile her zaman bu güvenlik belgesinde değişiklik yapma hakkına sahiptir.